pielęgnacja mebli z płyty MDF

Czyszczenie i konserwacja mebli z płyty MDF

Płyta MDF to inaczej płyta pilśniowa wykonana z włókien drzewnych o średniej gęstości. Produkuje się ją przy użyciu wysokich temperatur, dzięki czemu wewnętrzna struktura jest mocno zwarta. Płyty tego rodzaju posiadają różnorodną grubość. Bardzo często wykorzystywane są do produkcji mebli. Meble z płyty MDF z reguły możemy spotkać w wersji melaminowanej, lakierowanej lub wykończonej okleiną.

Płyty MDF laminowane
Tego typu płyty laminowane są jednostronnie lub obustronnie. Wykorzystuje się je często przy produkcji mebli pokojowych lub mebli biurowych. Cechują się wysoką jakością oraz szerokim wachlarzem kolorystycznym. Do pielęgnacji mebli skonstruowanych z płyty laminowanej poleca się używać miękkiej, suchej lub lekko zwilżonej ściereczki. Do usuwania zanieczyszczeń nie można stosować środków chemicznych, rozpuszczalników, wybielaczy, ani nabłyszczaczy, gdyż mogą one doprowadzić do uszkodzenia struktury płyty.

Płyty MDF lakierowane
Ten rodzaj płyt MDF pokryty jest lakierem. Lakier może nadawać meblu wykończenie zarówno matowe, jaki i tzw. “na wysoki połysk”. Lakiery dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, jak również z dodatkiem brokatu lub metalicznego połysku.

Płyty MDF akrylowe
Płyta akrylowa to inaczej płyta wiórowa pokryta okleiną (folią) akrylową. Wysoko-połyskowa płyta akrylowa nie tylko nadaje meblowi luksusowego wyglądu, ale również jest odporna na promieniowanie UV i łatwa do utrzymania w czystości. Od pewnego czasu we wnętrzarstwie panuje trend promujący proste w swej formie, wykończone na wysoki połysk meble oparte na bazie płyty MDF. Możemy swobodnie przebierać w meblach kuchennych, jak i pokojowych w poszukiwaniu idealnego modelu. Meble wykończone akrylem należy konserwować za pomocą bawełnianych lub wykonanych z mikrofazy ściereczek zwilżonych wodą z dodatkiem mydła. Nie wolno stosować szeroko dostępnych, chemicznych środków do czyszczenia, takich jak mleczka, płyny do szyb, czy środki do czyszczenia mebli wzbogacone o wosk.

Meble z płyty MDF cieszą się dużą popularnością, głównie ze względu na ich dostępność oraz wysoką jakość za przystępną cenę.
Odpowiednio pielęgnowane meble z płyty MDF mogą posłużyć nam przez lata.