Jakie kolory wybierzemy do miejsca naszego odpoczynku? Biała sypialnia? A może żywe, modne kolory ścian? Takie, przy których możemy się wyspać, a także które pozytywnie nastroją na cały dzień. To, w jakim kolorze czujemy się dobrze zależy od indywidualnych preferencji, ale jest również kilka uniwersalnych zasad, które sprawią, że urządzona przez nas sypialnia będzie dobrze wyglądała i a łóżko będzie naszym ulubionym miejscem wypoczynku.

W jakich kolorach urządzić ładną i komfortową sypialnię radzi nasza ekspertka. Kolory do sypialni nie muszą być nudne. Inspiracji na aranżacje sypialni jest mnóstwo. Można śmiało postawić na bardziej wyraziste barwy, jednak uwzględniając to, że każdy kolor może inaczej wpływać na samopoczucie i ma inne znaczenie dla jakości wypoczynku. Warto poznać efekty działania kolorów, zanim wybierzemy dla siebie ten idealny.

Co oznacza kolor żółty? Czy w niebieskiej sypialni dobrze wypoczniemy i zregenerujemy siły? Czy biała sypialnia nie będzie zbyt jasna? Sypialne inspiracje są ważne, gdyż dzięki nim możemy stworzyć pomieszczenie dla siebie. Warto wiedzieć co symbolizuje dany kolor i jaki ma wpływ na samopoczucie, zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniej palety barw do naszej sypialni.

 • Biały – to kolor, który daje poczucie swobody, czystości i nieograniczenia, poprawia samopoczucie, dodaje energii i jest idealny na osób otwartych na wyzwania, łagodzi także negatywne emocje. Biała sypialnia będzie z pewnością inspirującym miejscem.
 • Czarny – symbolizuje tajemnice, magię, ale również podkreśla pewność siebie i autorytet, odpowiednio dozowany – uspokaja.
 • Szary – ma właściwości odprężające i dobrze wpływa na regenerację organizmu, uspokaja umysł i skołatane nerwy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zbyt dużo szarego koloru może powodować uczucie smutki oraz izolacji.
 • Czerwony – to kolor miłości, ognia. Użyty w pomieszczeniach ma właściwości pobudzające i dodające energii, w związku z tym nie jest to kolor odpowiedni dla osób łatwo wpadających w gniew.
 • Niebieski – kolor chłodu, spokoju i lekkości, przywodzi na myśl wakacje pod błękitnym niebem, relaksuje i pozwala odpocząć, działa kojąco na zapracowany umysł, jest więc idealny dla osób chronicznie zmęczonych.
 • Zielony – to harmonia i równowaga. Ta odprężająca barwa daje poczucie bezpieczeństwa, poprawia samopoczucie i dodaje pewności siebie, ale może również sprzyjać nudzie i bierności.
 • Żółty – kolor plaż, ciepła, radości. Idealna barwa dla pewnych siebie osób. W większej ilości bywa jednak drażniący, nie poleca się go wrażliwcom nieodpornym na krytykę z zewnątrz.
 • Pomarańczowy – to istna bomba energii, dla ludzi otwartych na świat i pogodnych, sprzyja pozytywnemu nastawieniu. Pomarańczowy to kolor młodości, idealny na stany depresyjne.
 • Fioletowy – uspokaja, łagodzi negatywne emocje i objawy stresu, doskonale wpływa na koncentrację. To kolor dla osób ceniących zgodę i miłość.
 • Różowy – optymistyczny kolor młodości, przyjemności. Jest pozytywny, pobudzający, budzi sympatię. Sprawdzi się w domach osób przyjacielskich i lubiących zabawę.
 • Brązowy – to kolor, który nas otacza, kojarzy się z naturą, przyrodą, sprzyja więc harmonii i stabilizacji. To kolor bezpieczny, w którym można się ukryć, dlatego lubią go osoby pragnące schować się przed światem. W większej ilości może działać przygnębiająco.

Jaki kolor wybrać w sypialni?

Kolory ścian w sypialni pełnią ważną rolę w jej aranżacji. Są równie ważne jak dobranie odpowiednie meble czy podłogi. Czasem kolor podoba nam się, ale nie wiemy w jaki sposób będzie on działać na nasze samopoczucie i jak będziemy się czuć w pomieszczeniu, gdzie będzie go sporo.

Kolory praktycznie zawsze się łączy. Każda biała sypialnia będzie miała czarne elementy, sypialnia w jaskrawym kolorze również potrzebuje spokojnych, bardziej stonowanych elementów. Oczywiście z kolorami ścian muszą być zgrane meble w sypialni. Każdy element wystroju wpłynie na końcowy efekt wizualny naszych wnętrz.

Warto to sprawdzić i przejrzeć przykładowe aranżacje sypialni w katalogach i w Internecie. Będziemy mogli wtedy zobaczyć co nam odpowiada zanim zabierzemy się za urządzanie swojej sypialni. Oto propozycje ekspertki na zaaranżowanie modnej sypialni w kolorze.