Nowoczesne rozwiązania w kuchni

Nowoczesna kuchnia powinna być nie tylko estetyczna, ale i dopracowana pod względem użytkowym. Przedstawiamy rozwiązania, które pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i szczególnie ułatwiają codzienną pracę w kuchni.

Współczesna kuchnia, dzięki nowoczesnym systemom, w pełni wykorzystuje miejsca, które wcześniej były niedostępne. Szafki cargo, systemy narożnikowe, czy szuflady z pełnym wysuwem, to tylko część z nich. Dzisiaj jesteśmy w stanie całkowicie dopasować kuchnię do naszych potrzeb, a jedynym co nas ogranicza, jest zasobność naszego portfela.

Szuflady

Podstawowe wyposażenie każdej kuchni, to oczywiście szuflady. Są pojemne i wygodne, a ich nowoczesne wersje pozwalają na całkowity wysuw i łatwy dostęp do ich zawartości. Szuflady firmy Blum typu Antaro i Legrabox poruszają się lekko i bez wysiłku, a ich maksymalne obciążenie to nawet 80 kg. Szuflady są wyposażone w niezawodne i bezawaryjne prowadnice Tandembox, które umożliwiają delikatny ruch i ciche domykanie.

Organizery

Same szuflady to jednak nie wszystko. Aby jeszcze bardziej poprawić ich funkcjonalność, warto wyposażyć je w przydatne organizery. Organizery pomagają bowiem zachować porządek i w optymalny sposób wykorzystać przestrzeń szuflady. Najpopularniejszym rodzajem organizerów jest wkład na sztućce, niezbędny w każdej kuchni. Ale to nie wszystko. Dostępne na rynku systemy podziału wewnętrznego np. Ogra-Line firmy Blum, pozwalają na dowolną segregację np. produktów spożywczych, garnków czy butelek.

Systemy otwierania

Czynnikiem, który wpływa na wygodę użytkowania kuchni, jest zastosowany w niej system otwierania frontów. O ile w szafkach dolnych dominują zazwyczaj szuflady, to w szafkach górnych możemy wybrać standardowe szafki lub uchylne klapy. W szerokich i niskich szafkach górnych najlepiej sprawdzają się systemy otwierania Aventos. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, gdyż umożliwia zabudowę całej ściany (ponieważ szafki nie kolidują ze sobą), a także bezpieczne. Mechanizm pozwala zatrzymać front w dowolnej pozycji, a ryzyko uderzenia się w głowę, w tym wypadku nie istnieje.

Funkcjonalne narożniki

Optymalne wykorzystanie przestrzeni w narożnikach kuchennych zawsze stanowiło spory problem. Na szczęście dzisiaj taki problem już nie występuje, bowiem do dyspozycji mamy wiele przydatnych systemów. Najtańszym rozwiązaniem są półki obrotowe (karuzele). Obracając półkę, możemy dotrzeć do garnków, umieszczonych nawet w najgłębszych miejscach narożnika. Bardziej zaawansowane systemy narożnikowe to Le Mans oraz Magic Corner. Charakteryzują się one lepszym wykorzystaniem przestrzeni narożnika, wysoką jakością ruchu oraz ciekawym designem.

Cargo

Szafka typu cargo to połączony zestaw półek lub koszy, które wysuwają się jednocześnie, po pociągnięciu za front. Systemy cargo dzielą się na wyciągi podblatowe, które idealnie nadają do zapełnienia wąskiej przestrzeni w pasie szafek dolnych oraz wysokie szafki cargo, tzw. spiżarki. Niskie cargo przeznaczone jest zwykle na butelki lub środki czystości, natomiast wysokie świetnie się sprawdzi gdy lubimy przechowywać w kuchni duże ilości produktów spożywczych. Do ich zalet należy duży udźwig, płynność i lekkość ruchu, ciche domykanie oraz możliwość regulacji wysokości półek. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać cargo o różnych szerokościach.

Sortowanie odpadów

Segregacja odpadów staje coraz bardziej popularna. Dlatego coraz częściej decydujemy się na wykorzystanie w naszej kuchni odpowiednich sortowników. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pojemników, a najpopularniejsze z nich to te wstawiane do szuflady, z dodatkowymi przegródkami na środki czystości.

Nowoczesne uchwyty

Alternatywą dla tradycyjnych uchwytów, są uchwyty frezowane bezpośrednio we frontach. O ile rozwiązanie to dobrze sprawdza się w przypadku np. frontów drewnianych, to w przypadku tych lakierowanych, po niedługim czasie ich użytkowania, powstają nieestetyczne pęknięcia i zarysowania powierzchni.

Innym typem nowoczesnych uchwytów są uchwyty aluminiowe wpuszczane we fronty. Są bardzo trwałe, wygodne i wyglądają nowocześnie.

Fronty bez uchwytów

W ostatnim czasie modne i popularne są szafki bez uchwytów. Gładka powierzchnia frontów nadaje kuchni niepowtarzalnego charakteru. Szafki bez uchwytów mogą być otwierane na trzy sposoby. Albo z wykorzystaniem odpowiednio wyfrezowanej powierzchni, mechanizmu typu „klik” lub elektrycznego otwierania na dotyk.

Elektryczne wspomaganie otwierania

Zdarza się, że mamy zajęte lub brudne ręce, a potrzebujemy otworzyć szufladę z koszem na śmieci. Rozwiązaniem jest system elektrycznego otwierania frontów Servo-Drive firmy Blum. Pojedyncze naciśnięcie frontu (np. kolanem) automatycznie wysuwa szufladę, natomiast jej popchnięcie – zamyka.

Oświetlenie ledowe

We współczesnej kuchni zaczyna dominować energooszczędne i efektownie wyglądające oświetlenie ledowe. Wybór dostępnych rodzajów takiego oświetlenia jest bardzo duży. Od oświetlenia ogólnego, poprzez profile doświetlające blat, czy systemy oświetlające pojedyncze szafki i szuflady.

Miejsce pod zlewozmywakiem

Dotychczas miejsce bezpośrednio pod zlewozmywakiem było stracone. Dzisiaj możemy je w pełni wykorzystać, za sprawą nowoczesnych rodzajów szuflad. Wąskie, podłużne komory pojedynczej szuflady to świetne miejsce na przechowywanie kuchennych środków czystości.

Szkło na ścianie

Nowoczesną, bardzo popularną i praktyczną alternatywą dla tradycyjnych płytek kuchennych jest szkło. Możemy wybierać spośród bogatej oferty kolorów szkła Lacobel czy niezliczonej ilości dekoracyjnych grafik.

Chowane gniazda

Jeżeli nie chcemy lub nie możemy umieścić gniazdek elektrycznych na ścianie pomiędzy szafkami, możemy zdecydować się na chowane gniazda blatowe.

Podsumowanie

Planując wyposażenie naszej przyszłej kuchni, warto postawić na nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania. Dzięki nim w pełni wykorzystamy dostępną przestrzeń naszej kuchni, a praca w niej będzie łatwa i wygodna.