Płyta gazowa, ceramiczna czy indukcyjna?

Płyta grzejna jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Wybór odpowiedniej płyty nie jest jednak prostą sprawą. W tym artykule przyjrzymy się wadom i zaletom płyty indukcyjnej, ceramicznej i gazowej.

Od tego, jaką płytę wybierzemy, zależeć będzie koszt jej eksploatacji i komfort użytkowania. Urządzenia AGD zwykle kupujemy na lata, dlatego warto dokonać właściwego wyboru, aby później nie żałować wydanych pieniędzy. Zanim dokonamy zakupu, zastanówmy się jakie są nasze potrzeby i możliwości lokalu, a następnie przeanalizujmy wady i zalety każdego rozwiązania.

Płyta gazowa

Płyta gazowa to popularne i tradycyjne rozwiązane. Czynnikiem grzewczym jest tu gaz, który podczas spalania powoduje wzrost temperatury. W przeciwieństwie do pradawnych modeli tego typu, nowoczesne płyty gazowe są zaawansowane technicznie i posiadają palniki o bardzo dużej mocy, często osadzone również na eleganckiej, szklanej tafli.

Płyta ceramiczna

Płyty ceramiczne są dostępne w sprzedaży już od lat siedemdziesiątych XX w. Największą zmianą w stosunku do tradycyjnych płyt gazowych i elektrycznych, było zastosowanie w nich płaskich, ceramiczno-szklanych powierzchni, które prezentują się zdecydowanie lepiej i są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu. Lampy lub spirale grzejne znajdują się bezpośrednio pod płytą. Ze względu na liczne zalety i stosunkowo niską cenę, płyty ceramiczne należą do najbardziej popularnych płyt grzejnych w polskich domach.

Płyta indukcyjna

Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem w zestawieniu jest płyta indukcyjna. Tutaj czynnikiem grzewczym jest szybkozmienne pole elektromagnetyczne powodujące powstawianie ruchów wirowych, oddziałujących na powierzchnię garnków. W przypadku płyt indukcyjnych konieczne jest stosowanie odpowiednich naczyń ze spodem ferromagnetycznym, na którego dnie wytwarzane jest ciepło. Takie rozwiązanie pozwala skrócić czas gotowania nawet o 30%.

Co wybrać?

Rodzaj płyty jaką wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i technicznych możliwości naszego mieszkania. Jeśli nie posiadamy przyłącza gazu, płyta gazowa najprawdopodobniej odpada. Płyty indukcyjne i ceramiczne wymagają z kolei trójfazowej instalacji elektrycznej. Jeśli nasza sieć energetyczna nie jest wystarczająco rozbudowana, przydział mocy może być zbyt mały.

Jeśli chodzi koszty, płyty gazowe są zwykle tańsze w utrzymaniu. Nowoczesne i komfortowe płyty indukcyjne są natomiast znacznie droższe przy zakupie, ale za to tańsze w utrzymaniu od płyt ceramicznych. Warto wybrać model, który pozwala oszczędzać energię oraz posiada odpowiednie zabezpieczenia (jeśli posiadamy dzieci). Jeśli natomiast nie potrzebujemy bardzo zaawansowanych funkcji dodatkowych, nie powinniśmy dopłacać do droższych modeli.

Warto pamiętać, że urządzenia elektryczne są znacznie czystsze od gazowych, ponieważ spalający się gaz, unosi się po całym pomieszczeniu. Jeśli nasza kuchnia jest otwarta na salon, lepiej z płyty gazowej zrezygnować.

Podsumowanie

Jeśli warunki techniczne umożliwiają nam montaż dowolnego rodzaju płyty kuchennej, powinniśmy wybrać taki, który wydaje nam się najbardziej atrakcyjny i który sprosta naszym potrzebom i oczekiwaniom. Jest to wydatek na lata, dlatego warto zainwestować w dobry, markowy produkt, który będzie służył bezawaryjnie przez długi czas. Jeśli natomiast w domu gotujemy raczej rzadko, inwestycja w drogą płytę indukcyjną niekoniecznie nam się zwróci. W takim wypadku w zupełności wystarczy nam popularna płyta ceramiczna lub gazowa.